Skip to content

314 Market StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block6208
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage10,461
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
10%
Improvement Value:$666,900
90%
Total Assessment$739,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,698+3.9%
2024$36,277+9.5%
2023$33,118+7.2%
2022$30,891+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 4187, Page 82Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook X106, Page 47