Skip to content

322 Market StPaterson, NJ 07501

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block6208
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage7,500
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
17%
Improvement Value:$326,800
83%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,074+3.9%
2024$19,318-1.0%
2023$19,511+7.2%
2022$18,199+4.9%
Property History
Sales6Foreclosures1

Foreclosure Case F-000683-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$1,650,000

To:

Sq Ft7,500DeedBook 4903, Page 245

Property Sale

Sale
$485,000

To:

DeedBook 4189, Page 134Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook D1403, Page 145

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook D1136, Page 204

Property Sale

Sale
$101,577,000

To:

Property Sale

Sale
$140,000

To: