Skip to content

341-347 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block6218
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage7,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
42%
Improvement Value:$580,200
58%
Total Assessment$1,000,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,960+3.9%
2024$49,040+9.5%
2023$44,769+7.2%
2022$41,758+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook D1539, Page 280