Skip to content

63-65 Gray StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block6311
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,500
14%
Improvement Value:$121,100
86%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+3.9%
2024$6,894+9.5%
2023$6,293+7.2%
2022$5,870+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,881DeedBook 403, Page 35