Skip to content

471 Summer StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block6315
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O2B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,801
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
13%
Improvement Value:$257,200
87%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,061+3.9%
2024$14,493+9.5%
2023$13,231+7.2%
2022$12,341+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,801DeedBook 4915, Page 133

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook D1213, Page 222

Property Sale

Sale
$65,000

To: