Skip to content

36 Chestnut StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block6316
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
24%
Improvement Value:$63,300
76%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,244+3.9%
2024$4,084+9.5%
2023$3,729+7.2%
2022$3,478+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4481, Page 259

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook B139, Page 259