Skip to content

243 21st AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 4, 2006

Property Information

Block6317
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,744
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
23%
Improvement Value:$171,600
77%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+3.9%
2024$10,929+9.5%
2023$9,977+7.2%
2022$9,306+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,744DeedBook 1245, Page 182