Skip to content

76 Chestnut StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 8, 2003

Property Information

Block6317
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
23%
Improvement Value:$73,800
77%
Total Assessment$95,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,876+3.9%
2024$4,692+9.5%
2023$4,284+7.2%
2022$3,995+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft828DeedBook 678, Page 146