Skip to content

78 Chestnut StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 28, 1993

Property Information

Block6317
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,897
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
12%
Improvement Value:$155,200
88%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+3.9%
2024$8,683+9.5%
2023$7,927+7.2%
2022$7,394+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,897DeedBook 133, Page 463