Skip to content

121 Martin Street(Unit C003)Paterson, NJ 07501

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block6401
Lot2
QualifierC003
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description735 SF 2 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage735
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,600
6%
Improvement Value:$59,200
94%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,200+3.9%
2024$3,079+9.5%
2023$2,811+7.2%
2022$2,622+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940