Skip to content

39-43 Martin StPaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$236,500
Last Sale Date
May 23, 2006

Property Information

Block6402
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B 3G
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage5,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
13%
Improvement Value:$314,300
87%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,454+3.9%
2024$17,759+9.5%
2023$16,212+7.2%
2022$15,122+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$236,500

To:

Sq Ft5,544DeedBook 1239, Page 293