Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
60-64 Dover StPaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Apr 24, 2017
Property Information
Block6402
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage8,057
Acreage0.17
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$47,900
7%
Improvement Value:$667,200
93%
Total Assessment$715,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $36,434 | +3.9% |
| 2024 | $35,061 | +9.5% |
| 2023 | $32,008 | +7.2% |
| 2022 | $29,855 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.