Skip to content

19-23 Martin StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block6403
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,647
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
18%
Improvement Value:$214,500
82%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,252+3.9%
2024$12,753+9.5%
2023$11,642+7.2%
2022$10,859+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,647DeedBook 4735, Page 291

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 4571, Page 153Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 4279, Page 93Recorded4/1/2022