Skip to content

192-202 Cedar StPaterson, NJ 07501

Industrial

Last Sale Price
$105,500
Last Sale Date
Mar 1, 1996

Property Information

Block6409
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage42,429
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,200
12%
Improvement Value:$1,722,100
88%
Total Assessment$1,950,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,368+3.9%
2024$95,623+9.5%
2023$87,295+7.2%
2022$81,425-12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,500

To:

Sq Ft42,429DeedBook 144, Page 72