Skip to content

404 Grand StPaterson, NJ 07505

Industrial

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block6103
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5 B
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,400
8%
Improvement Value:$2,504,300
92%
Total Assessment$2,712,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$138,212+3.9%
2024$133,004+9.5%
2023$121,420+7.2%
2022$113,255+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000

To:

DeedBook 4267, Page 214

Property Sale

Sale
$5,500,000
DeedBook D915, Page 75