Skip to content

75 Lewis StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block6410
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,400
10%
Improvement Value:$117,500
90%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+3.9%
2024$6,369+9.5%
2023$5,814+7.2%
2022$5,423+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,796DeedBook 713, Page 119