Skip to content

53-55 Lewis StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block6410
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
12%
Improvement Value:$249,700
88%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,526+3.9%
2024$13,978+9.5%
2023$12,761+7.2%
2022$11,903+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 801, Page 79