Skip to content

144 Martin StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Oct 9, 1992

Property Information

Block6504
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,800
15%
Improvement Value:$86,100
85%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+3.9%
2024$4,947+9.5%
2023$4,516+7.2%
2022$4,213+3.2%
Property History

No events match the selected filters.