Skip to content

147-149 Lewis StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block6506
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F 3G O 1
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
15%
Improvement Value:$187,200
85%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,260+3.9%
2024$10,836-16.7%
2023$13,007+7.2%
2022$12,133+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 4010, Page 141