Skip to content

368 Getty AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 7, 2008

Property Information

Block6705
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F O2F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,207
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,500
18%
Improvement Value:$250,100
82%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,519+3.9%
2024$14,935+9.5%
2023$13,634+7.2%
2022$12,717+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft3,207DeedBook 1684, Page 148

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook D1522, Page 109

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook L115, Page 246