Skip to content

16-18 Thomas StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block6708
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 B O 1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
33%
Improvement Value:$117,300
67%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,921+3.9%
2024$8,585+9.5%
2023$7,837+7.2%
2022$7,310+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 2878, Page 83

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook D1522, Page 237

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook S159, Page 186