Skip to content

931 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block6709
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,054
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
22%
Improvement Value:$262,800
78%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,247+3.9%
2024$16,597+9.5%
2023$15,151+7.2%
2022$14,132+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,054DeedBook 4721, Page 21

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4581, Page 130Recorded9/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$700,000,000
DeedBook Y113, Page 193