Skip to content

889 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block6711
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
24%
Improvement Value:$257,700
76%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,247+3.9%
2024$16,597+9.5%
2023$15,151+7.2%
2022$14,132+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,390DeedBook 3479, Page 256

Property Sale

Sale
$21,600
DeedBook I106, Page 364