Skip to content

146-148 Bloomfield AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block6711
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
25%
Improvement Value:$142,200
75%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,619+3.9%
2024$9,257+9.5%
2023$8,451+7.2%
2022$7,882+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0