Skip to content

376 Pacific StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block6803
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,175
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
28%
Improvement Value:$134,900
72%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517+3.9%
2024$9,159+9.5%
2023$8,361+7.2%
2022$7,799+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,175DeedBook 777, Page 126