Skip to content

366-368 Pacific StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block6803
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
27%
Improvement Value:$173,600
73%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,643+3.9%
2024$14,091-6.7%
2023$15,102+7.2%
2022$14,086+43.9%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 3423, Page 296

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook D322, Page 244