Skip to content

301-305 Sussex StPaterson, NJ 07503

Apartment

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block6810
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 BV
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,400
19%
Improvement Value:$340,500
81%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,394+3.9%
2024$20,588+9.5%
2023$18,795+7.2%
2022$17,531+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$642,500

To:

Sq Ft4,900DeedBook 3264, Page 118