Skip to content

50-52 Graham AvePaterson, NJ 07524

Apartment

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block3006
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,884
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
7%
Improvement Value:$349,700
93%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,254+3.9%
2024$18,528+9.5%
2023$16,915+7.2%
2022$15,777+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft4,884DeedBook 4467, Page 1

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 4152, Page 289Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook D1574, Page 133

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D1451, Page 214

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D941, Page 21