Skip to content

415-417 Sussex StPaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block6902
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$49,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,517-81.4%
2024$13,537+9.5%
2023$12,358+7.2%
2022$11,527+71.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,884DeedBook 3629, Page 34Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook D679, Page 96