Skip to content

88-94 Knickerbocker AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block6908
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
20%
Improvement Value:$286,700
80%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,174+3.9%
2024$17,489+9.5%
2023$15,966+7.2%
2022$14,892+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook E106, Page 208