Skip to content

399-401 Getty AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block7002
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
23%
Improvement Value:$148,000
77%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+3.9%
2024$9,424+9.5%
2023$8,603+7.2%
2022$8,024+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 676, Page 67