Skip to content

473-479 Getty AvePaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block7005
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage11,611
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,000
39%
Improvement Value:$532,300
61%
Total Assessment$866,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,138+3.9%
2024$42,475+9.5%
2023$38,776+7.2%
2022$36,168+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook D1154, Page 116