Skip to content

185-187 Genessee AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Date
Mar 7, 2017

Property Information

Block7005
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$80,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,117+3.9%
2024$3,962+9.5%
2023$3,617+7.2%
2022$3,373+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$366,500
DeedBook D822, Page 50