Skip to content

290-291 W Railway AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block7007
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
26%
Improvement Value:$137,700
74%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,492+3.9%
2024$9,134+9.5%
2023$8,339+7.2%
2022$7,778+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,582DeedBook 3779, Page 144

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

DeedBook 2414, Page 35Recorded12/30/2013

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook D1877, Page 266

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook V131, Page 457