Skip to content

205-207 Crooks AvePaterson, NJ 07503

Vacant Land

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 7, 2020

Property Information

Block7007
Lot5

Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$35,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,829+3.9%
2024$1,760+9.5%
2023$1,607+7.2%
2022$1,499+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 3805, Page 110

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook D360, Page 249