Skip to content

1143 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block7008
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,578
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
27%
Improvement Value:$202,300
73%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,118+3.9%
2024$13,586+9.5%
2023$12,403+7.2%
2022$11,569+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,578DeedBook 2564, Page 163

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook I169, Page 282