Skip to content

396 21st AvePaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block8918
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.7F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,572
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
19%
Improvement Value:$213,100
81%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,466+3.9%
2024$12,959+9.5%
2023$11,830+7.2%
2022$11,035+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 3036, Page 142

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2991, Page 155Recorded2/2/2017