Skip to content

119-121 Knickerbocker AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block7009
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
19%
Improvement Value:$235,900
81%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,862+3.9%
2024$14,302+9.5%
2023$13,056+7.2%
2022$12,178+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,664DeedBook 4414, Page 25

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 3309, Page 266Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook D1386, Page 36