Skip to content

116-132 Genessee AvePaterson, NJ 07503

Apartment

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 20, 2000

Property Information

Block7009
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage13,434
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
30%
Improvement Value:$933,500
70%
Total Assessment$1,333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,942+3.9%
2024$65,382+9.5%
2023$59,687+7.2%
2022$55,674+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft13,434DeedBook 165, Page 16