Skip to content

30 Delaware AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 21, 2001

Property Information

Block7011
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,900
27%
Improvement Value:$142,400
73%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,900+3.9%
2024$9,527+9.5%
2023$8,697+7.2%
2022$8,112+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 308, Page 33