Skip to content

143-145 Belmont AvePaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
May 21, 2012

Property Information

Block705
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F O 2F
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage1,440
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
49%
Improvement Value:$91,500
51%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,935-20.6%
2024$12,508+9.5%
2023$11,418+7.2%
2022$10,650+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 2181, Page 134

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook Q128, Page 463