Skip to content

38-40 N 10th StPaterson, NJ 07522

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block705
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
25%
Improvement Value:$172,000
75%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,632+3.9%
2024$11,194+9.5%
2023$10,219+7.2%
2022$9,532+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,046DeedBook 333, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1960