Skip to content

14-16 N 8th StPaterson, NJ 07522

Built 1956

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block707
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
25%
Improvement Value:$166,600
75%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+3.9%
2024$10,929+9.5%
2023$9,977+7.2%
2022$9,306+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 3407, Page 81

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

DeedBook 3407, Page 81Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook D6108, Page 287

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook L120, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1956