Skip to content

18-20 N 8th StPaterson, NJ 07522

Built 1938

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 2, 2013

Property Information

Block707
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
36%
Improvement Value:$101,600
64%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,045+3.9%
2024$7,742+9.5%
2023$7,068+7.2%
2022$6,592+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 2349, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1938