Skip to content

284-286 W BroadwayPaterson, NJ 07522

Built 1957

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 23, 2008

Property Information

Block708
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
29%
Improvement Value:$135,200
71%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,742+3.9%
2024$9,375+9.5%
2023$8,558+7.2%
2022$7,983+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,449DeedBook 1572, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook D601, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1957