Skip to content

286-290 W BroadwayPaterson, NJ 07522

Built 1888

Last Sale Date
Jul 22, 1998

Property Information

Block708
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,527
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
24%
Improvement Value:$165,100
76%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,127+3.9%
2024$10,708+9.5%
2023$9,776+7.2%
2022$9,118+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1888