Skip to content

164 Michigan AvePaterson, NJ 07503

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jan 21, 1999

Property Information

Block7102
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class12
Description1G O1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
63%
Improvement Value:$25,200
37%
Total Assessment$68,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,500+3.9%
2024$3,368+9.5%
2023$3,075+7.2%
2022$2,868+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft360DeedBook 159, Page 240