Skip to content

305-319 Pennsylvania AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$6,061,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block7102
Lot8

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage70,416
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$998,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$998,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,868+3.9%
2024$48,952-83.5%
2023$297,135+0.0%
2022$297,135
Property History

Property Sale

Sale
$6,061,000

To:

Sq Ft70,416DeedBook 4038, Page 123