Skip to content

72-76 Lehigh AvePaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 17, 2011

Property Information

Block7103
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage5,000
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
36%
Improvement Value:$210,300
64%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,778+3.9%
2024$16,146+9.5%
2023$14,739+7.2%
2022$13,748+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft5,000DeedBook 2117, Page 266

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook D944, Page 130