Skip to content

239-245 Buffalo AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Mar 12, 2014

Property Information

Block7103
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage5,400
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
16%
Improvement Value:$892,000
84%
Total Assessment$1,062,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,109+401.6%
2024$10,787+9.5%
2023$9,847+7.2%
2022$9,185+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$589,000

From:

To:

Sq Ft5,400DeedBook 2462, Page 104Recorded4/29/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook D1986, Page 130

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook E104, Page 101